Altın Yüzük Erkeğe Haram mı?

Altın yüzük erkeğe haram mı sıklıkla sorulan sorulardandır ve hep araştırma konusu olmuştur. Kişiler arasında görüş ayrılıkları olsa da dinin hükmü tektir. Pek çok hadiste bu konuyla ilgili rivayetlere yer verilmiştir. Peygamberimizin “Altın ve ipek ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helaldir” şeklindeki hadisi bu konuyu aydınlatır derecede bir bilgidir.

Bazı çağdaş âlimler ise bu konuda çoğunluğun aksine haram görülen altın yüzüğü takmanın mubah olduğunu öne sürmekteler. Hatıra ve evlilik alameti olarak takılan ve çok fazla maddi değere sahip olmayan altın yüzüklerin yani nişan ve düğün alyansının erkekler tarafından takılabileceği konusunda caiz fetvası vermektedirler.

İçindekiler

Altın Yüzük Erkeğe Neden Haram

 Altın yüzük erkeğe haram mı sorusuyla birlikte neden haram olduğu ile ilgili soru da kafaları karıştırmaktadır.  Bilimsel olarak da bakıldığında altının erkeklere bir takım zararları vardır. Bu zararları şöyle sıralamak mümkün;

  • Altın erkeklerin sinir sistemlerine zarar verir ve akyuvarları gereğinden fazla artırır.
  • Altın manevi yönden de erkeğe zarar verir.
  • Erkek altın yüzük kullandığı zaman erkeklik hormonu azalır, feminen hormonlarda artış meydana gelir.
  • Uzun süre yaklaşık 4 saatten fazla altın yüzük takan erkek kısırlaşıyor iddiası mevcuttur. Bu iddiayı Belarus Üniversitesi bilim adamları öne sürmüştür.
  • Altın süs ve gösteriş ürünü ve bir övünme aracı olduğu için de erkekler için uygun görülmemiştir. Çünkü erkekten istenen Onun şahsiyeti ve olgunluğudur.
  • Maddi imkânı olmayan kişilerin sefalete sürüklenmesinden dolayı ve varlıklı kişilerin de israfa kaçmamaları için yasaklanmıştır.

altın yüzük erkeğe neden haram

Farklı Mezheplere Göre Erkeğin Altın Kullanması

 Altın yüzük erkeğe haram mı sorularına yanıt olarak farklı cevaplar ortaya atılıyor ve kafaları daha da karıştırıyor. Ama farklı mezheplere göre farklı yorumlandığı için bu cevaplar değişiyor. Hanefi ve Hanbelilere göre, zorunlu olmadığı sürece erkeklere altın işlemeli bir elbise bile haramdır. Şafilere göre de böyledir.

Malikilere göre ise erkek çocukların giymesi caizdir. Hanefi mezhebine göre velisi erkek çocuğuna altın içeren bir şey giydirirse bu mekruhtur. Şafilerde ise erkek çocukların altın giymesi kesinlikle caizdir.

Bir önceki yazımız olan Ertesi Gün Hapı Caiz Mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. altın yüzük erkeğe haram mı Altın Yüzük Erkeğe Haram mı? için yorumda bulun

    Altın Yüzük Erkeğe Haram mı? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Altın Yüzük Erkeğe Haram mı? için ilk yorumu yapabilirsin.