Bankada Çalışmak Caiz Mi

Bankada çalışmak caiz mi sorusunun cevabını en iyi şekilde anlamak için, öncelikle çalışmayı dinen yasaklayan nedenleri anlamak gerekir. Çalışmak, İslam dininde övülmüş hatta çalışkanlığın en sevilen güzel ahlaklardan olduğu vurgulanarak bu hususta teşvik edilmiştir. Bilhassa erkeklerin ailesinin rızkını karşılayabilmesi için çalışması, eğer niyetini sağlam ise dinen ibadete dahi dönüşebilir. Bu nedenle çalışmaya izin verilmemesi demek, dini kurallara aykırı bir gerekçenin uygulanıyor olması demektir. Örneğin;

  • İki karşı cins olan kadın ve erkeğin sürekli irtibat halinde olmasını gerektiren ortamlar
  • Faiz alınması ya da uzaktan yakından faizle alakası olan bir meslek grubu olması
  • İnsanların hak ve hukukuna riayet edilmeyen bir yer olması
  • Kişinin farz olan ibadetlerini engelleyen bir patron veya iş yeri olması gibi hususlar bu yöndedir.

İçindekiler

Banka da Çalışmanın Riski 

 Bankada çalışmak caiz mi sorusuna gelince, bu meseleyi sayılan maddelerden yola çıkarak değerlendirme yapıldığında aslında birkaç hususun banka da çalışma ile direkt ilgili olduğunu da fark etmek mümkün olur. Fakat bunların arasında en bariz neden ise, bankanın faiz ile dönüyor olmasıdır. Bu aşamada faizin oranını pek bir önemi yoktur. Cüzi bir miktar dahi olsa faizin girdiği yerde çalışmak dinen caiz olmaz. Her ne kadar kişi faiz almadığı düşüncesine kapılsa da, kendisinin alacağı maaş o banka içerisinden olacağı için faizli paralardan gerçekleşecektir.

hangi bankada çalışmakta dinen sakınca yoktur

Hangi Bankalarda Çalışmakta Dinen Sakınca Yoktur 

 Bankada çalışmak caiz mi meselesini anladıktan sonra, kişinin bazı bankalarda çalışabilme caiziyeti aklına gelebilir. Örneğin eğer bir banka faizli sistem üzere kurulmamışsa, yani tamamen faizden uzak bir şekilde ticaret hak ve hukukuna dikkat ederek çalışma sürdürüyorsa, bu gibi yerlerde çalışmak da herhangi bir sakınca yoktur.

Zaten diğer yasaklardan kişi kendisini rahatlıkla koruyabilecek bir ortama sahip ise faizin olmadığı bir bankada çalışmak diğer meslek grupları ile eşit sayılır. Faizsiz çalışan bankalar ise kar payı veya vade farkı gibi kavramlarda işleri yürütür. Hal böyle olunca bu gibi haramdan uzak olan bankalarda, ister masa başında isterse kasada isterse güvenlikçi olarak çalışmak da herhangi bir sıkıntı oluşmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Katılım Bankalarından Ev Almak Caiz Mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bankada çalışmak caiz mi Bankada Çalışmak Caiz Mi için yorumda bulun

    Bankada Çalışmak Caiz Mi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bankada Çalışmak Caiz Mi için ilk yorumu yapabilirsin.