Estetik Haram Mı

Estetik haram mı Bu soru dini anlamda hassas olan kişilerin cevabını merak ettiği bir konudur. Yarattığı her şeyi mükemmel bir uyum içerisinde, kusursuz bir düzende yaratan Allah, eşrefi mahlûkat olan insanı da şüphesiz en güzel şekilde yaratmıştır.

Fakat günümüzde Allah’ın yarattığı şekli, keyfi sebeplerle veya zarurî sebeplerle estetik operasyonlar geçirerek değiştiren insanların sayısı oldukça artmaktadır. Vücudun beğenilmeyen bir bölgesi, daha güzel görünmek için değiştirilebildiği gibi sağlık sıkıntılarını gidermek amacıyla da yapılabilmektedir.

İçindekiler

Estetik Operasyon Nedir

Yaygın olarak başvurulan estetik operasyonlar akla estetik haram mı sorusunu da getirmektedir. Estetik operasyon; vücudumuzda bulunan uzuvlardan herhangi birinin şeklinin değiştirilmesi, yeniden yapılması ve doku kayıplarının giderilmesi gibi bir takım cerrahi müdahalelere verilen isimdir. Burun küçültme, burun kaldırma, saç ektirme, rinoplasti, meme büyütme gibi işlemler estetik operasyonlara örnek olarak verilebilir. Bu operasyonların sadece güzellik amaçlı yaptırılması dinimizce doğru bulunmamaktadır. Dini sorular

hangi estetik operasyonlar caizdir

Hangi Estetik Operasyonlar Caizdir

Keyfî sebeplerle yapılmışsa, estetik haram mı konusu yaptıran kişi kadar yapan kişiyi de ilgilendirmektedir.  Estetik operasyonların caiz olduğu durumlar şöyledir;

  • Ameliyat vücuda yarar sağlamak ya da var olan bir zararı gidermek amacıyla yapılmış olması,
  • Tedavi amaçlı yapılmış olması,
  • Var olan şekli bozmak, değiştirmek kastıyla yapılmamış olması,
  • Operasyonun birini dolandırmak amacıyla yapılmamış olması ya da cinsiyet değiştirmek amacıyla yapılmamış olması şartı ile caizdir.

Fakat yaşlılık belirtilerini gidermek için yapılan yüz gerdirme operasyonları, göz kapağı estetiği, liposuction burun kaldırma, botoks gibi işlemler keyfi sebeplerle yapılan estetik operasyonlar oldukları için caiz değildir.

Ancak kişiyi komik duruma düşüren bir bölgeye estetik işlem yapılmışsa, yanık izlerini gidermek amacıyla yapılmışsa, bir kaza sonucu burun, göz veya vücudun herhangi bir bölümünde yaşanan sağlık sorununu gidermek amacıyla yapılmışsa dinen bir sakınca görülmemiştir. Kısaca tedavi amacı ile yaptırılan estetik operasyonlar caiz olarak kabul edilmiştir. Fakat dikkat çekmek, daha güzel görünmek için yapılan estetik operasyonlar da caiz görülmemiştir.

Bir önceki yazımız olan Network Marketing Caiz Mi? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. estetik haram mı Estetik Haram Mı için yorumda bulun

    Estetik Haram Mı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Estetik Haram Mı için ilk yorumu yapabilirsin.