Evde Köpek Beslemek Caiz Mi

Evde köpek beslemek caiz mi sorusu pek çok kişinin araştırdığı bir konudur. İslam alimleri, avlanma dışında bir amaç için köpek beslemenin caiz olduğuna inanmaktadırlar, fakat ihtiyaç olmadığı halde bir köpeği evde beslemek doğru değildir. Peygamber bu hususta, çiftçilik, yetiştirme, ev işleri, avcılık vb. işlerde köpekleri olanların sevaplarını her gün azar azar azaltacaklarını bildirmiştir (Buhari, “Hars”, 3; “Zebâih”, 6) Ve Hz. melek, köpeğin tutulduğu eve girmeyeceğini bildirmiştir (Buhari), “Bed’u’lhalk”, 7:17; Müslimler, “Libas”, 8184).

Evcil ve sıcakkanlı hayvanları ve bazı özel yetenekleri nedeniyle köpekler hayatımızda en faydalı hayvanlardan biridir. Ancak dini literatürde köpek beslenmesi, kullanımı, kalıntısı ve tükürüğünün dini hükmü, insanlarla olan yakın ilişkilerinden dolayı köpeklerin verdiği zararlardan sorumluluk gibi birçok konu vardır ve yargı ve kanaatlerden ayrı olarak ele alınır.

İçindekiler

Şafiilere Göre Köpek Beslemek Caiz Midir?

Evde köpek beslemek caiz mi? Bu hadisler ile de desteklenen bir konudur.   Başta Şafiiler olmak üzere bazı kişiler, gerekmedikçe evde köpek beslemenin haram olduğuna inanmaktadırlar. İslam alimlerinin çoğu, köpek enkazının, köpek yalama taslarının 7 kez, bazıları ise 3 kez yıkanması gerektiğine inanmaktadır.

Bu görüşler baz alındığında, köpeklerin satılmasının caiz olup olmayacağı ve satıştan kazanılan paranın helal kazanç sağlayıp sağlamayacağı da tartışıldı.

Hanefilere Göre Köpek Beslemek Caiz Midir?

hanefilere göre köpek beslemek caiz mi

Evde köpek beslemek caiz mi? Bu konuda hassas olan kişilerin cevabını araştırdığı bir sorudur. İslam hukukunun ilkesi, hayvanlara verdikleri zarardan dolayı yerlerini değiştirmeye gerek olmadığı, ancak sahiplerinin saldırgan köpeklerin başkalarına zarar vermesini engellemeleri gerektiğidir. Önlemlerin alınması gerektiği açıktır.

Bu hayvanların ısırma ve saldırılarından doğacak her türlü zarardan mal sahibi kendi ihmal ve kusuru ölçüsünde sorumludur.

İslam, çevrenin ve doğanın güzelliğini korumak, hayvanlar dahil tüm canlılara sevgi ve şefkatle yaklaşmak için hayvanların gereksiz yere öldürülmesini yasaklamakta, insan sağlığına, temizliğine ve koruyucu hekimliğe özel önem vermektedir.

Bu anlayışın bir sonucu olarak, köpekler gerektiğinde beslenebilirken, evde süs köpeği olarak beslenmeleri önerilmemektedir. Müslümanların kültür tarihinde, geliri aç hayvanları beslemek için kullanılan tür örnekleri vardır. Fakat dinimizce evde köpek beslenmesi uygun değildir.

Bir önceki yazımız olan Muska Takmak Caiz Mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. evde köpek beslemek caiz mi Evde Köpek Beslemek Caiz Mi için yorumda bulun

    Evde Köpek Beslemek Caiz Mi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Evde Köpek Beslemek Caiz Mi için ilk yorumu yapabilirsin.