Katılım Endeksi Caiz Mi

Katılım endeksi caiz mi sorusu yatırımcılar için her zaman merak konusu olmuştur. “Faizli işlemlerle veya haram şeylerin  alım satımıyla uğraşan işler dinimizde haramdır.”

“Uzman kişiler hisse senedi işlemlerinin manipüle edilebileceğine de özellikle vurguluyor.  Buna göre her türlü manipülasyondan kaçınılmalıdır.”

İçindekiler

 Katılım Endeksi Nedir?

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ulusal piyasasında işlem gören ve katılımcı bankanın yönergelerine tabi olan hisse senetlerinden oluşan bir borsa endeksidir. Pay seçimi Katılım Bankası esaslarına göre oluşturulan endeks kurallarına göre yapılır.

Buna göre endeksin faaliyet alanları ücretli finans ticaret hizmetler aracılar (bankacılık sigorta leasing faktoring ve diğer ücretli faaliyetler) alkol, kumar gıdalar gazeteler yayıncılık reklam turizm eğlence tütün ürünleri silahlar altın, gümüş vadeli işlemleri ve diğer ticaret şirketinin para birimi yoktur.

Ayrıca endekse dahil olan şirketlerin belirli finansal oranları sağlaması gerekmektedir. Şirketin ödediği toplam kredilerin piyasa değerine oranının 0 dan az olması piyasada ödenen nakit ve menkul kıymetlerin oranının sıfırdan küçük olması ve bu tutarlardan elde ettikleri gelirlerin yukarıda belirtilen faaliyet alanlarıdır. Faaliyet konuları toplam gelir %5ten az olmalıdır. Bu kurallara uyan hisse senetlerinden en yüksek korte piyasa değerine sahip ilk 30 şirket endeks şirketleridir.

katılım endeksi nedir

katılım endeksi nedir

Caiz Ne demek?

 Katılım endeksi caiz mi diye tüm yatırım işi ile ilgilenen yatırımcılar yatırım yapmadan önce bu konuyu defalarca araştırılar. Caiz demek;  Almak ya da vazgeçmek konusunda dini bir dezavantajı olmayan yani mükellefin yapıp yapmamakta tamamen özgür olduğu bir iştir. Oturmak yemek yemek, içmek uyumak gibidir. Bu caiz olan şeyleri yapmanın sevabı ve terk edilmesinde bir suç yoktur.

Bu Allah’ın İslam dininde müminlerin yapmasına izin verdiği fiillere verilen isimdir. Sözcük kökeni itibariyle İslami ir din terimi olmasına rağmen Türkçede “izin verilen” anlamında hem dini  hem de din dışı olarak kullanılmaktadır. Mubah kelimesi Arapça kökenlidir.

Katılım Endeksinde Yer Alan Şirketlerin Finansal Özellikleri Nelerdir?

 Katılım endeksi caiz mi sorusunun cevabı herkes için merak konusudur. İçinde faiz olmayan bir sistem kesinlikle caizdir.  Katılım endeksinin bazı  finansal özellikleri vardır. Bu özellikler şöyledir;

  • Kurumsal faizli kredilerin piyasa değerine oranı %30’dan az olmalıdır.
  • Nakit ve faiz getiren menkul kıymetlerin piyasa değerine oranı belirtilen iş sektörü %30’dan az olmalıdır.
  • Belirtilen faaliyet alanlarından elde edilen gelirin toplam gelire oranı %5ten az olmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Etil Alkol Haram Mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. katılım endeksi caiz mi Katılım Endeksi Caiz Mi için yorumda bulun

    Katılım Endeksi Caiz Mi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Katılım Endeksi Caiz Mi için ilk yorumu yapabilirsin.