Kaza Namazı Nasıl Kılınır?

Namaz kılmak hepimizin üzerine farz ve boynumuzun borcudur. Bir bilgi ile başlayalım farz olan bir namazı vaktinde kılmaya eda etmek, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza etmek, bozulan bir namazı tekrar kılmaya ise iade denir.

Kaza namazı nasıl kazaya kalmış ise aynı şekilde kılınır. Yani sabah iki, öğlen dört, ikindi dört, akşam üç, yatsı dört ve vitir üç rekat olarak kaza yapılır.

Kaza Namazı Hakkında Bilgiler
Evvela şunu bilmeliyiz ki Biz Müslümanlar mecburi hayati bir konu olmadıkça namazlarımız kazaya bırakmamalıyız. Zira Hz. Peygamber (sav) savaş zamanı bile namazları aksatmadan (sadece bir kere kazaya kalmış) namazları kılmışılardı. Savaş gibi ciddi bir zamanda namaz kılınmış ise bizim hangi sebebimiz acaba geçerli olabilir düşünmek lazımdır.

Kaza namazlarının belirli bir zamanı veya mekanı yoktur. Yani “öğle namazının kazası öğlen kılınır” diye bir sınırlama yoktur. Bu namazları istediğiniz zamanda kılabiliriz.

Bir önceki yazımız olan Teheccüd Namazı Nasıl Kılınıyor ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kaza Namazı Nasıl Kılınır? için yorumda bulun

    Kaza Namazı Nasıl Kılınır? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kaza Namazı Nasıl Kılınır? için ilk yorumu yapabilirsin.