Melik İsminin Anlamı Nedir?

Melik isminin anlamı nedir? ve Melik Esması’nın faziletleri nelerdir? Sorusunun cevabını yazacağız. Cenabı hak müstefit eylesin ve rızası dairesinde yaşamayı nasip et inşallah.

Melik isminin anlamı bilinen ve bilinmeyen tüm alemlerin yani bütün kâinatın tek sahibi ve mutlak bir şekilde tek hükümdarı demektir.

Melik isminin Kökeni
Lugatta “malik ve sahip tek başına tasarruf etmek” anlamındaki mülk (melk, milk) kökünden türemiş bir sıfat olan melik “görünen ve görünmeyen bütün alemlerin sahibi” manasına gelir..

Melik İsminin Anlamı Nedir?
Bütün mahlukat yani yaratılmış olan her bir şeye baktığımızda mükemmel bir düzen içerisinde işlediğini görüyoruz. Hiçbir yerde asla bir başı boşluk ve düzensizlik yoktur. Melik isminin anlamı başka bir ifade ile dünya ve ahiret hayatındaki her şeye gerçek manada ve kayıtsız şartsız hakim ve malik (sahip) olan ve istediği gibi tasarrufta bulunandır.

Bazı alimler bu esmada akıl sahibi canlılara emir ve yasaklarıyla hükmetme anlamı olduğuna dikkat çeker yani “insanların meliki” deriz lakin ağaçların meliki denmez.

Mülkün yalnız Allah’a mahsus olduğu 30 kadar ayette tekrarlanmıştır.

 

Bir önceki yazımız olan Rahman İsmi Anlamı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Melik İsminin Anlamı Nedir? için yorumda bulun

    Melik İsminin Anlamı Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Melik İsminin Anlamı Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.