Peygamber Efendimizin Çevreye Verdiği Büyük Önem

Peygamber Efendimizin Çevreye Verdiği Önemi görmek için derinlemesine değil yüzeysel bile sözlerine ve hayatına bakılsa yeterlidir.

Bir Müslümanın hem çevreye verdiği ehemmiyeti hem ahlaki anlayışının temeli Kur’an ve Hz. Peygamber’in sünnetidir. Zira Peygamber Efendimizin Çevreye Verdiği Önemin nedenini kuranda ve sünnette görebiliriz.

Çevreye duyarlı ve bilinçli ve ahlaklı bireyler yetiştirmek İslam’ın yani dinimizin temel hedeflerinden birisidir. İslam ve din yalnız inanç ve ibadet konularını ele almış çevreyi ve hayatın diğer alanlarını es geçmiş değildir.

Evet dinimiz hayatının her yönüyle her veçhiyle ilgili emirler, tavsiyeler ve ikazlar yapmaktadır. Dolayısıyla anlattığımız çevre ahlakı ve bilinci ile ilgili çokça husus bulunmaktadır.

Hz. Peygamber’in (sav) de çevre bilincini oluşturmak konusunda ehemmiyetli teşvikleri, tavsiyeleri ve emirleri olmuştur. Sözleriyle ve fiilleriyle hatta bizatihi uygulamalarında çevrenin temizliği ve bu çerçevede her konuya temas etmiştir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Peygamber Efendimizin Çevreye Verdiği Büyük Önem için yorumda bulun

    Peygamber Efendimizin Çevreye Verdiği Büyük Önem için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Peygamber Efendimizin Çevreye Verdiği Büyük Önem için ilk yorumu yapabilirsin.