Peygamber Efendimiz’in Güzel Ahlakı

Bu konuda Yüce kitabımız “Ant olsun, Allah’ın Resulünde sizin için, Allah’a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.” diyerek bu hususiyeti teyit etmiştir. Hz. Muhammed’in (s.a.v.) güzel ahlakı ve örnek olması Kur’an-ı Kerim’de “üsve-i hasene (güzel örnek)” olarak tabir edilir.

Nedir üsvei hasene en güzel ahlak, en güzel örnek ve en güzel rol model olmaktır. İşte bunun dost düşman binlerce şahidi vardır.

Hz. Muhammed (sav) kesinlikle yalandan hoşlanmazdı ve yalancıları d ahiç sevmezdi. Şaka dahi olsa yalanı hoş karşılamazdı. Şayet birine söz verirse o sözü mutlaka yerine getirir ve sözünde durur idi.

Ondandır ki Hz. Muhammed’in (sav) bu tutum ve güzel davranışları karşısında onu görenlerin çoğu ondan ayrılmıyor ve yaşantısını görenler ona hayran kalıyorlardı. Bu doğruluk ve güzel ahlaktan dolayıdır ki hak ve doğru yolu gösteren dinimiz kısa bir zamanda hem orada hem dünyada hızla büyüyerek evrensel bir din haline gelmiştir.

Bunun en büyük nedeni elbette Hz. Muhammed (sav) bizatihi kendisinin doğruluktan ve dürüstlükten ayrılmadığı gibi insanların kurtuluşunun da doğrulukta olduğunu bize haber ederek dürüst olanların kıyamet vaktinde peygamberlerle olacağını bildirmiştir.

Bir önceki yazımız olan Peygamber Efendimizin Doğruluğu ve Güvenilir Kişiliği başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Peygamber Efendimiz’in Güzel Ahlakı için yorumda bulun

    Peygamber Efendimiz’in Güzel Ahlakı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Peygamber Efendimiz’in Güzel Ahlakı için ilk yorumu yapabilirsin.