Teheccüd Namazı Nasıl Kılınıyor ?

Teheccüd namazı nasıl kılınır? Gece namazı olarak da bilinen bu namazı peygamber efendimiz sıklıkla kılmış ve ümmetine de kılmaları için tavsiye etmiştir.

Teheccüd namazı yatsı namazı  sonrası veya yatsı namazı kılınıp bir müddet uyuma sonrası eda edilen bir namaz olup imsak vaktine kadar kılınabilmektedir. Sünnet olarak kılınmakta olan bu namaz oldukça faziletli  bir nafile namazıdır.

İçindekiler

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Teheccüd namazı iki, dört veya sekiz rekat olarak kılınmakla beraber her iki rekatta bir selam verilmesi daha faziletli olur. Bu durumda 2 rekâtta bir selam vermek daha faziletli olmakla birlikte, dört rekâtta da bir de selam verilebilir.

Her namazda olduğu gibi Teheccüd namazı da niyet edilerek başlanır. Bu niyet şu şekilde olur ”Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazını kılmaya”

Eğer 2 rekâttan fazla kılınacaksa o zaman arada konuşma, yeme içme gibi namaza aykırı davranışlarda bulunulmamışsa, namaz için tekrar niyet etmeye gerek yoktur.

Teheccüd namazı Dört rekât olarak kılınacaksa ikinci rekât kılındıktan sonra teşehhüd için oturulduğunda “tahiyyat”tan sonra “Allahümme salli” ve “Allahümme barik” duaları okunur. Arkasından Üçüncü rekât için ayağa kalkıldığında önce “Sübhâneke” okunur ondan sonra “Eûzü besmele” çekilir ve Fatiha suresi ile devam edilir.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Teheccüd Namazı Nasıl Kılınıyor ? için yorumda bulun

    Teheccüd Namazı Nasıl Kılınıyor ? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Teheccüd Namazı Nasıl Kılınıyor ? için ilk yorumu yapabilirsin.