Bankada Altın Hesabı Caiz Mi

Bankada altın hesabı caiz mi sorusunun cevabı altın alım satımı yapmak caizdir. Her insan zamanla kendisi ailesi için gelecek yatırımı yapar.  Geleceğini düşünerek yapılan yatırımlar alanı oldukça fazladır. Her geçen gün farklı yatırım şekilleri ile karşı karşıya kalınır. Bunlar arasında baş yatırım olarak bilenen yatırım şenliklerinde biride altın hesabı yatırımıdır.

Genelde zaman ve kur hesapları farklılık gösterebilir. Fakat en iyi yatırımlar arasında altın oldukça değerlidir.  Diyanete göre altın alım satımı yapmak haram olarak görülmez. Neticede yapılan  yatırım kendi cebinden kendi emeği ile kazandığı bütçe ile yaptığı yatırımdır. Bu nedenle haram olması imkânsızdır.  Herhangi bir faiz uygulaması olmadan altın alım satımı yapmak caizdir.

İçindekiler

Hangi Durumda Altın Hesabı Caizdir?

 Bankada altın hesabı caiz mi soruna genel yanıt genelde caiz olarak bilinir. Zamanla kurların yükselmesi sonucu bankaya emanet edilen altın o anki kur ile  bankaya satılması caizdir.  Uzman kişilerin düşüncesi, dini konulara hakim kişiler bu işin haram olması için yasak bir iş ile yapılması haram olarak kabul edilir. Kendi bütçesi ile alınan altının haram olması söz konusu dahi olamaz. Dini kural ve yasaklar bilinir ise bu işin haram olmadığı konusu oldukça açıktır.

Birçok insan evde altın saklamanın korkusuyla olabilecek her olay için sağlama alma derdinde olur. Evde saklamak güvenli olmamasından kaynaklı bankalar tercih edilir. Aslında bankaya emanet etmektir. Verilen altın iki tür şeklinde bankadan alınır. Bunlar;

  • Gram olarak bankanın alması
  • Kasa kiralayarak bankaya emanet edilmesidir.

bankada kasa kiralamak caiz midir

Bankada Kasa Kiralamak caiz midir?

Zamanla yükselişte olur düşüşte bu olay karşısında bankada altın hesabı caiz mi sorusunun cevabı evet, faiz kuruna bulaşmadığı sürece caizdir. Gram olarak verilen altın zamanla kur olaylarından kaynaklı kâr ile zarar arasında seçim ile verilir.

İslami sorulara cevap verdiğimiz soru cevap kategorisine göz atmanızı tavsiye ederiz.

Çünkü kur olayı bankanın açısından bir zarar sağlamaz. Banka zamanla verilen altını kullanarak da kazanç elde eder. Bir diğer konu olan kasa kiralamak belli bütçe karşıda kasa kiralayıp yıllık olarak orada kalması güven de olması durumudur. Bu durumda caizdir. Neticede haksız bir kazanç elde edilmemektedir.

Bir önceki yazımız olan Katılım Endeksi Caiz Mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. bankada altın hesabı caiz midir Bankada Altın Hesabı Caiz Mi için yorumda bulun

    Bankada Altın Hesabı Caiz Mi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Bankada Altın Hesabı Caiz Mi için ilk yorumu yapabilirsin.