Network Marketing Caiz Mi?

Network marketing caiz mi sorusu son dönemlerde çok fazla akıl karıştıran meseleler arasında yer alıyor. Zira sistemin ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte ticaret de online sistem üzerinden işlenerek birçok farklı çeşide bölünüyor. Bunlardan bir tanesi olan  Network marketing insanların akın akın uğradığı ve şansını denediği ticaret yolları arasında yer alıyor.

Kimisinde ev malzemeleri, kimisinde bayan bakım ürünleri, kimisinde de asli ihtiyaçlar olup içerik değişse de hepsinin vardığı nokta aynı oluyor. Bu nedenle sistemler incelendiğinde ortak noktaya sahip olan Network sistemli farklı isimdeki ticaretle aynı kategoride değerlendiriliyor.

İçindekiler

Network Sisteminin Dinen Sıkıntıları

 Network marketing caiz mi sorusundan önce sistemin detaylarını bilmek ve içerisinde dinen sıkıntılı olan maddeleri gözden geçirmek daha doğru olacaktır. Bu şekilde bir yaklaşım konunun daha iyi anlaşılmasına vesile olur. Network Marketing ticaret sistemini dinen sıkıntılı kılan en önemli etkenler;

  • Alınan ya da satılan ürünlerin elde hazır olmaması
  • Sisteme dahil olmak ve üye olmak için belirli bir paranın şart koşulması
  • Sistemde ilerleyebilmek için başkalarının emeğinden faydalanmak
  • Birebir ve yüz yüze yapılan bir ticaret olmayıp, belirsizlik üzerine uzaktan ve sahibi olunmayan malların üzerinden yapılması gibi sebeplerdir.

Bu sebepler göz önünde bulundurulduğu vakitte bazı sistemler de bütün şıklar yer almasa da en önemli etken sahibi olmadığı bir ürünü o ürün elde yokken satmak oluyor ki, buda hepsinin ortak özelliği oluyor. Dini sorular

network marketing haram mı

Network Marketing Haram Mı?

 Network marketing caiz mi niye sorulduğu vakitte bunun haram olup olmadığı kişinin aklına geliyorsa, böyle bir şeyin söylenmesini mümkün olmadığı bilinmelidir. Zira ticarette bazı usuller ticareti fasıt kılar yani yok sayar ve bozar. Network marketing de yer alan bu şartlarda, sisteme dahil olmak ve kazanç sağlamayı caiz olmayan bir boyuta iter.

Fakat bu sisteme haramdır diyerek oradan elde edilen kârın haram mal olduğunu savunmak da doğru değildir. Muhafazakâr yaşamak ve gerçekten kazandığı mallara herhangi bir eksiklik ve olumsuzluk katmamayı isteyenler bu sistemden uzak durursa daha doğru olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Bankada Çalışmak Caiz Mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. network marketing caiz mi Network Marketing Caiz Mi? için yorumda bulun

    Network Marketing Caiz Mi? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Network Marketing Caiz Mi? için ilk yorumu yapabilirsin.