Peygamber Efendimizin Doğruluğu ve Güvenilir Kişiliği

Hz. Muhammedin doğruluğu ve güvenilir kişiliği ile peygamberlik müessesesinin arasında nasıl bir ilişki bulunmakta bu konuda sizlere kısaca bilgiler vereceğiz inşallah

Hz. Muhammedin doğruluğu ve güvenilir kişiliği dediğimiz zaman risaletin en önemli konularından biri akla gelir. Zira güvenilirliği olmayan birinin söyleyeceklerinin karşılığı olmaz hem tesiri olmaz.

Doğruluk ve Güvenilirlik
Peygamberler insanlara tebliğ vazifesi ile gönderilirler bu görevlerini yapabilmeleri için de bazı özelliklere sahip olması iktiza eder. Nedir bunlar doğru olmak, güvenilirlik, emaneti korumak, akıllı ve zeki olmak, günaha girmemek, Allah’ın (c.c.) emirlerini olduğu gibi insanlara ulaştırmaktır.

Doğruluk demek sıdk ile ifade edilir yani dürüst olmak, aldatmamak, kendi aleyhine dahi olsa her vakit doğruyu söylemek manasındadır.İşte Peygamberler, sahip oldukları bu hususiyetlerle insanlar için en güzel örnek olmuşlar. Hz. Muhammed (s.a.v.) de diğer peygamberler gibi üstün ve eşsiz ahlaki huylarıyla insanlara en güzel bir şekilde örnek olmuştur.

Hz. Muhammedin doğruluğu dediğimiz vakit ilk akla gelen doğru olmak ve güvenilirliktir. Bu o kadar bariz bir konu idi ki düşmanları tarafından dahi tasdik edilmiştir.

Hz. Muhammed (s.a.v.) insanlığın kurtuluşu için gönderilmiş son peygamberdir. Yüce Allah yine onla beraber son ilahi kitap olan Kur’an-ı Kerim’i onun vasıtasıyla insanlara bildirmiştir.Dolayısıyla Kur’an’ın ilk muhatabı Hz. Peygamber (s.a.v.) olmuş ve onu en iyi şekilde yaşayarak hem açıklamış hem örnek olmuştur.

 

Bir önceki yazımız olan Peygamber Efendimizin Çevreye Verdiği Büyük Önem başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Peygamber Efendimizin Doğruluğu ve Güvenilir Kişiliği için yorumda bulun

    Peygamber Efendimizin Doğruluğu ve Güvenilir Kişiliği için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Peygamber Efendimizin Doğruluğu ve Güvenilir Kişiliği için ilk yorumu yapabilirsin.