Beyaz Altın Erkeğe Haram Mı

Beyaz altın erkeğe haram mı Bu sorunun farklı İslam alimleri tarafından değişik şekillerde cevaplandırılması söz konusudur. Günlük yaşam ile ilgili işleyişleri ayetlerden ziyade hadis ve kelam ehlinin görüşleri ile cevaplamak söz konusudur. Kuran-ı Kerim ayetleri değişmez genel hatları verirken, günlük yaşamla ilgili uygulamaları örtülü şekilde bırakmıştır.

Bu nedenle, aklı nakle eş tutan kelamcılar her türlü uygulamalarda bize ışık tutacaktır. Akla uygunluğa göre bazı ayetlerde te’vil e gidilmesi, bazı kelam ehlinin izlediği yollardır. Bazı hadislerde erkekler için altın kullanımının hoş görülmediği işaret edilir.

İçindekiler

Hadisler Işığında Yapılan Uygulamalar

 Beyaz altın erkeğe haram mı? Çok fazla araştırılan bir sorudur. Hadis sayısının fazla olması, gerçek hadisleri tespit etmede felsefede geçen mantık çıkarımlarının uygulanmasını esas kılmıştır. Sahih hadis sayısı da İslam alimlerine göre değişmektedir. Örnek verecek olursak: Buhari için 7124 iken, Tirmizi için 3.953 adettir. Nesai ise bu sayıyı 5.758 olarak vermiştir. Aklı naklin karşısında değersizleştirmeyen Maturidi ve onun çizgisinden gelen kelamcılar, zihni faaliyetleri de İslam’ın anlaşılması için önemli bir yere koyar.

Bu bilgiler, bazı İslam büyüklerinin görüşlerini inceledikten sonra en doğru kararı tarafsız aklın vereceğini de ortaya koyar. Bera’b Azib’in altın kullanımını caiz görmemekle birlikte, kendisi altın yüzük takmıştır. Bunu kullanmasının temel nedeninin de Hz. Peygamberimizin hediyesi olduğu ve onu kullanmasını istemesidir. Bu yüce hatırayı taşımak adına altın yüzüğü kullanmıştır. Bazı sahabeler ise altın yüzük takmayı caiz görmüştür. Bu sahabeler içerisinde ilk akla gelenler;

  • Enes B.Malik
  • Cabir B.Semure
  • Huzeyfe B.Yeman’dır.

Evlilik Akdi İçin Takılan Yüzükler

 Beyaz altın erkeğe haram mı? Sorusunun cevabı pek çok insan tarafından merak edilmektedir. İslam’da esas olan gösterişten uzak mütevazi bir yaşam sürmektir. Zenginliği göstermeden halktan biri gibi yaşamak, fakire yardım, aza kanaat etmek gerekir. Bu nedenle, gösterişli takılar ve ipek gibi pahalı eşyaların kullanımı çok hoş görülmez.

Erkeklerin evlilik akdini belirten altın yüzükler müstesnadır. Altın yüzük kullanımında da halk arasında ikiye ayrılanlar bulunur. Bir grup sarı altın kullanımını hoş görmezken, beyaz altın erkeğe caizdir görüşündedir. Evliliği meşru hale getiren beyaz ya da sarı altının kullanımı pek çok alim tarafından caiz görülmüştür.

Bir önceki yazımız olan Havas İlmi Caiz Mi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. beyaz altın erkeğe haram mı Beyaz Altın Erkeğe Haram Mı için yorumda bulun

    Beyaz Altın Erkeğe Haram Mı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Beyaz Altın Erkeğe Haram Mı için ilk yorumu yapabilirsin.