Muska Takmak Caiz Mi

Muska pek çok kişinin hayatında önem arz eden bir inanış biçimidir. Genel bir tanım ile anlatılacak olursa eğer; nazardan, büyüden ve bazı fizyolojik-psikolojik hastalıklardan şifa bulmak için kuranda geçen duaların yazılarak içine konduğu bir koruma takısıdır. Muska denilince  muska takmak caiz mi? Sorusu akla gelir. İslam dinine göre muska takmak caizdir.

Doğru duaların yazılarak oluşturulduğu bu koruma takısını pek çok kişi boynunda taşıyabilir. Ancak hazırlanacak muskaların da gelişigüzel yapılmaması bu anlamda ciddi bir önem taşıyor. Muskanın İslam dinine göre uygun olarak hazırlanması dahilinde takılması uygun görülüyor.

İçindekiler

Muska Nasıl Hazırlanırsa Caizdir?

Muska çoğu kişi için vazgeçilmez bir güç gibidir. İçindeki duaların şifa vermesi elbette son derece önemlidir. Ancak duaların kişiyi koruduğu hissi bile, muskayı taşımak için son derece geçerli bir sebeptir. Muska İslam’a göre belirli kurallar çerçevesinde hazırlanırsa caiz olarak gösteriliyor. Peki bu anlamda muska takmak caiz mi? Sorusuna nasıl yanıtlar aramak gerekiyor.

  • Muska içerisinde yazılan surelerin ya da ayetlerin anlam içermesi gerekiyor.
  • Muska yapımına uygun cümleler ve isimler yazılmalıdır.
  • Muska içerisine herhangi bir aracı ismi yazılmadan, iyileştirenin Allah olduğu belirtilecek..
  • Muska hazırlanan kişiye şifa bulmasının dışında zarar verecek yazılar yazılmayacak.

Muska hazırlama aşamasın da bu ve benzeri detaylara dikkat edildiğinde kullanılmasında hiçbir sakınca gözetilmemektedir. Ancak yukarıda belirtilen detayların dışına çıkmak dinen hem günahtır, hem de muskayı taşıyacak olan kişiye ciddi bir zarar verecektir.

muska nasıl hazırlanırsa caizdir

Muska Çeşitleri Nelerdir?

Muska çeşitleri kişilerin tercihlerine göre şekillenir. Örneğin bebeğin nazara gelmemesi için, bebek muskaları yazdırılır. Diğer taraftan yetişkinlik çağında olan ve aşırı hareketli olanlar içinse genç muskaları hazırlanır. Hayırlı bir kısmet arzu edenler için de yine kısmet muskaları oldukça rağbet gören ürünler arasında yer alıyor.

Bir başka muska çeşidi ise; büyü bozmak ve büyüden korunmak için hazırlanan muskalardır. Muska hazırlanmasında en önemli detay İslami bilgisi yeterli olan kişilerin bu çalışmaları yapmasıdır. Özellikle muska hazırlarken doğru kişi mi, bu kişinin bilgisi baz alınarak, muska takmak caiz mi? Sorusu mutlaka akla gelmelidir.

 

Bir önceki yazımız olan Kaldıraçlı İşlemler Haram mı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. muska takmak caiz mi Muska Takmak Caiz Mi için yorumda bulun

    Muska Takmak Caiz Mi için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Muska Takmak Caiz Mi için ilk yorumu yapabilirsin.