Allah İsmi Anlamı Nedir?

Allah ismi nedir dersek, bütün bildiğimiz veya bilmediğimiz ne kadar alem varsa bütün âlemlerin sâhibi ve maliki demektir. Kâinatın tek yaratıcısı, her türlü övgüye layık ve ibadet edilecek tek ilah olan yüceler yücesi Rabbimizin 99 isminin bütün hususiyetlerini kendinde cem eden yani toplayan en kapsamlı özel ismidir.

Allah ismi için kelimeler kifayet etmez zira Allah’ın isimlerinin, sıfatlarının, tecellilerinin tamamı Allah isminde toplanmıştır.

Allah’a ait hususiyetler Kuranda açık bir şekilde yazılmış olup o varlığı vaciptir yani zorunludur, bütün övgüler ona layıktır, o birdir, tektir, eşi ve benzeri yoktur, ne doğmuştur ve ne de doğurmamıştır.

Onun varlığının başlangıcı da ve sonu da yoktur. O hiçbir şeye muhtaç değildir bilakis her şey ona muhtaçtır. O hiç bir şeye benzemediği gibi hiç bir şey de O’na benzemez. Her türlü en mükemmel sıfatlarla muttasıftır, her türlü eksikliklerden de münezzehtir. Bunlar aynı zamanda Tevhid ifadesidir.

Kur’an’da ilk inen ayet besmele olup, Allah ismi besmelede geçen üç isimden birincisi ve Kur’an’da nazil olan ilk isimdir.

Asla Allah’ın adı hiçbir varlığa isim olarak verilemediği gibi Arapça da dahil olmak üzere hiç bir dilde herhangi bir kelime asla “Allah” adının yerini tutamaz.

Allah adı öyle bir isimdir ki ne zat ne ismi olarak bir benzeri olamaz. İsimlerinin ve sıfatlarının çokluğu, zatın çokluğunu ifade etmediği gibi o isim ve sıfatların her biri Allah’ın benzersiz özelliklerinden her birine ayrı ayrı işaret eder.

Allah ismi onun zat ve özel ismidir. Diğer isimleri fiilleri, sıfatları ise tecellileri ile ilgilidir. Allah ismi, 99 ismi ve sıfatlarını içine alan muhteşem bir elmastır.

Allah isminin hakiki anlamını ve haşmetini en iyi ancak o bilir. Hiçbir beşer ki peygamberler dahi Allah isminin azametini bu dünya hayatı içinde tam olarak anlayamaz ve idrak edemez. Zira insanoğlu sınırlı o ise sınırsızdır.

Bir önceki yazımız olan Allah'ın 99 İsminin Anlamları Nelerdir ? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Allah İsmi Anlamı Nedir? için yorumda bulun

    Allah İsmi Anlamı Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Allah İsmi Anlamı Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.