Rahman İsmi Anlamı Nedir?

Rahman ismi Allah’ın 99 isminden biri olup bu yazımızda hem Er-Rahman isminin anlamı hem faziletlerinden bahsedeceğiz inşallah.

Rahman ismi bilinçli veya bilinçsiz, insan, hayvan, mümin veya mümin değil tüm yaratılan her şeye merhamet eden, onlara şefkat gösteren her türlü nimeti ihsan eden anlamına gelir.

İçindekiler

Rahman İsmi Kuranda Kaç Defa Geçer?

Besmele çekerden de içinde bulunan Er-Rahman esması, Kuran-ı Kerim içerisinde toplam olarak57 kez geçmektedir.

Rahman İsmi Bir Çocuğa Verilir Mi?

Er-Rahman esması Allah’ın zati sıfatları arasında bulunmaktadır. Bu isim Allah’ın özel isimleri arasında olup başka hiç kimse için de kullanılamamaktadır. Bundan dolayı sadece bu ismi bir çocukta kullanılmaz ama Abdurrahman şeklinde kullanılması elbette uygundur.

Er-Rahman Anlamı Nedir?

Lugatta “merhamet etmek, sevmek ve acımak” anlamındaki rahmet (ruhm, merhamet) kökünden türeyen rahman kelimesi “şefkat ve merhamet eden, acıyan” anlamına gelir.

Kelimenin kökü “yufka yürekli, acıma, birinin üzüntüsüne ortak olma” gibi insani duygusal ögeler içerdiğinden Allah’a nispet edilse o vakit “sonsuz olan merhametiyle lütuf ve ihsanda bulunan zat” şeklinde olur.

Bir önceki yazımız olan Allah İsmi Anlamı Nedir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

İlginizi Çekebilir bu yazı ile alakalı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Rahman İsmi Anlamı Nedir? için yorumda bulun

    Rahman İsmi Anlamı Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Rahman İsmi Anlamı Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.